Paskaita „Saloninė Stanisławo Moniuszkos muzika“

Paskaita „Saloninė Stanisławo Moniuszkos muzika“

Liepos 9 d. 19 val., Palangos vasaros skaitykla (Vytauto g. 72)

Paskaita „Saloninė Stanisławo Moniuszkos muzika“

Maloniai kviečiame į muzikologės Beatos Baublinskienės paskaitą apie žymaus kompozitoriaus Stanisławo Moniuszkos (1819–1872), dažnai gretinamo su Fryderyku Chopinu, muziką. Tai buvo vienas ryškiausių romantizmo muzikos kūrėjų Europoje, gimęs Baltarusijoje, gyvenęs ir dirbęs Lietuvoje bei Lenkijoje.

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, minėdama žymiojo kompozitoriaus 200-ąsias gimimo metines, įtrauktas į UNESCO 2019 m. minimų datų sąrašą, pristato Lietuvos kultūros tarybos remiamą projektą – edukacinį ciklą „Klausomės Stanislovo Moniuškos“. Ši paskaita yra edukacinio ciklo dalis

Vienas ryškiausių kompozitoriaus Stanisławo Moniuszkos (1819–1872) kūrinių yra „Namų dainynas“ – 12 sąsiuvinių dainų balsui ir fortepijonui rinkinys. „Namų dainynas“, kurio pirmasis sąsiuvinis išleistas Vilniuje 1843 m., atspindėjo to laiko visuomeninio gyvenimo įpročius – dainos buvo skirtos ir skambėjo to meto kilmingųjų muzikos mėgėjų namuose. Pats kompozitorius, kaip aktyvus to meto Vilniaus bendruomenės narys, su žmona Aleksandra lankėsi kitų kilmingų miesto šeimų rengiamuose pobūviuose bei salonuose ir pats kviesdavo bičiulius į savo namus sostinės Vokiečių gatvėje. Žinoma, visuomenės susibūrimuose visuomet skambėjo muzika. Kiekvienuose Lietuvos namuose, kur yra atsidavusių muzikai žmonių, rasite jo „Namų dainynų“, krakoviakų, dainelių ir polonezų, kuriais jau dvi dešimtys metų mus apdovanoja; <...> [šie kūriniai] – ištisa tautos jausmų istorija, mūsų praeitis, odė tėvų dainai, dabartinio mūsų širdžių balso aidas <...> Tiek lyriniuose, tiek dramatiniuose kūriniuose tas pats graudulys, dainingumas, ta pati harmonija ir originalumas: jokio kartojimosi, nieko nereikalingo, ir iškart pažįstame kompozitorių <...>, suprantame jį širdimi“, – rašė didelis kompozitoriaus gerbėjas J. Lisiarskis.

Paskaitoje bus kalbama apie „Namų dainyno“ ir kitos S. Moniuszkos kamerinės muzikos ryšį su kilmingos visuomenės įpročiais ir išskirtinę to meto kultūrinio bendravimo formą – muzikinius salonus.

  • 2019-07-09  nuo 19:00
2019-07-09 19:00 2019-07-09 19:00 Europe/Vilnius Paskaita „Saloninė Stanisławo Moniuszkos muzika“ Liepos 9 d. 19 val ., Palangos vasaros skaitykla (Vytauto g. 72) Paskaita &bdquo;Saloninė Stanis ł awo Moniuszkos muzika&ldquo; Maloniai kviečiame į muzikologės Beatos Baublinskienės paskaitą apie žymaus kompozitoriaus Stanisławo Moniuszkos (1819&ndash;1872), dažnai... --- //www.palangatic.lt/renginys/paskaita-salonine-stanis-awo-moniuszkos-muzika/date-20190709/ Palangos vasaros skaitykla, Vytauto g. 72, Palanga, Palangoje