Jono Algirdo Vaišės tapybos paroda „Anapus saulės“

Jono Algirdo Vaišės tapybos paroda „Anapus saulės“

Prieš penkerius metus Anapilin iškeliavo Palangos dailininkas Jonas Algirdas Vaišė. Pagerbiant menininko atminimą Palangos kurorto muziejuje bus eksponuojama jo tapybos paroda „Anapus saulės“.

J. A. Vaišė gimė 1938 m. balandžio 16 d. Palangoje. Tėvas Pranas Vaišė buvo autobuso vairuotojas, vežiojęs poilsiautojus maršrutu „Kaunas-Palanga“. Jono Algirdo Vaišės senelis Juozas Vainoras gyveno Palangoje, dirbo pas grafą J. Tiškevičių ūkvedžiu. J. Vainoras iš grafo Tiškevičiaus nusipirko žemės sklypą Kęstučio gatvėje ir su dukra Ona Vainoraite-Vaišiene pasistatė namą. Jame ir augo Jonas Algirdas.

Baigęs Palangos vidurinę mokyklą, J. A. Vaišė 1956–1960 m. mokėsi Kauno dailės mokykloje. Pirmąją savo kūrinių parodėlę jis suruošė 1958 m. Baigęs mokslus, įsidarbino Kartenos (Kretingos r.) vidurinėje mokykloje dailės mokytoju (1960–1962), vėliau dirbo Palangos kultūros skyriuje (1963–1968). Dailininkas yra dirbęs Palangos gelbėjimo stotyje gelbėtoju, buvo stendo „Palangos Juzė eina per miestą“ redaktorius. J. A. Vaišė – ilgametis Palangos oro uosto apsaugos darbuotojas (1968–1989). J. A. Vaišė dirbo dailininku Palangos turistinėje bazėje, Kelionių ir ekskursijų biure, kino teatre „Naglis“. Bandė piešti portretus, karikatūras, plakatus. Dailininkas labai mėgo gamtą, todėl nenuostabu, kad ėmė tapyti peizažus. Jo paveikslai, kuriuose vaizduojamas senasis jūros tiltas, Birutės kalno koplyčia, Palangos bažnyčia – tai istorinė kurorto atmintis. Jonas Algirdas Vaišė buvo stiprus savo dvasia, žemaitiška tvirtybe ir filosofija, talentu, darbštumu, vidiniu gėrio, grožio pajautimu, dideliu noru teptuku įamžinti Palangą, jos lankytinas vietas, jūrą. „Jono tapyboje susipynė daug srovių ir kartu liko savitas bei lengvai atpažįstamas, su esminiais tapybos pagrindais braižas. Jis yra tikros tapybos atstovas, puikiai pažįstamas daugeliui Lietuvos gyventojų bei palangiškiams. Lietuvos pajūrio geriau niekas nenutapys.“ – J. Vaišės 70-mečio parodoje yra pasakęs jo kolega a. a. Juozas Griušys. „Jono Vaišės paveikslai - tai lyg „informacinis“ užtaisas, su optimistiniais, džiaugsmą skleidžiančiais siužetais. Kūriniuose dominuoja šviesių, šiltų spalvų harmonija: tai moters aktas, debesys, jūra, arklių, laivų kompozicijos. Paveiksluose daug įlieta, gyvybės, energijos, vilties... J. Vaišės paveiksluose nėra negatyvo, pykčio, į juos galima žiūrėti ir žiūrėti, jaučiant vis gilesnę ramybę, pasitikėjimą ir viltį.“ (Dailininkė Ina Jakubėnienė). J. Vaišė mirė 2013 m. spalio 9 d., palaidotas Palangos miesto kapinėse. Paroda atidaroma spalio 12 d. 17 val. ir veiks iki lapkričio 30 d.

Maloniai kviečiame!

(Parengta naudojant Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos įrašus)

  • 10.12 - 11.30
Kiti parodos