Adomo Stanislovo Raudžio-Samogitis paroda „Sugrįžimas į tėviškę“

Adomo Stanislovo Raudžio-Samogitis paroda „Sugrįžimas į tėviškę“

Minint Paryžiuje gyvenančio skulptoriaus Adomo Stanislovo Raudžio-SAMOGITS 80-mečio sukaktį, „Ramybės“ galerijoje (Vytauto g. 35, Palanga) balandžio 29 d. 17 val. atidaroma paroda SUGRĮŽIMAS Į TĖVIŠKĘ. Atidaryme dalyvaus autorius.

Paroda veiks iki gegužės 20 d.

Skulptorius gimė Vilimiškės kaime greta Palangos. Menininko kūrybinis kelias prasidėjo jau Palangos vidurinėje mokykloje, kur, anot jo paties, buvo „etatinis mokyklos dailininkas“. Jis ne kartą yra prasitaręs, kad žemaitiškas kraujas jam yra labai svarbus – iš čia ir slapyvardis – Samogits (Žemaitis).

Tarp daugelio kitų kalbų (anot jo paties, moka 12) iki šiol jis nėra užmiršęs ir žemaičių tarmės, kurią labai brangina. Kaip ir visa kita, kas susiję su Lietuva.

*****

Paryžiuje gyvenantis lietuvių skulptorius Adomas Stanislovas Raudys-Samogits (lot. žemaitis) gimė 1936 metais Vilimiškės kaime greta Palangos. Menininko kūrybinis kelias prasidėjo jau Palangos vidurinėje mokykloje, kur, anot jo paties, buvo „etatinis mokyklos dailininkas“. 1956 m. pradėjęs skulptūros studijas tuometiniame Lietuvos dailės institute, susiklosčius palankioms aplinkybėms, išvyko studijuoti dailės į Lenkiją. Vėliau, po dailės ir architektūros studijų Vokietijoje ir Prancūzijoje, nuvyko į Italiją, kur pradėjo dirbti plačiai pasaulyje žinomo, iš Druskininkų kilusio, skulptoriaus Žako Lipšico asistentu. Šis labai palankiai atsiliepė apie jaunąjį skulptorių ir pranašavo didelę kūrybinę sėkmę.

Gana ilgą laiką Samogits dirbo Paryžiuje architektu ir kartu aktyviai dalyvavo parodinėje veikloje. Daugiausia savo skulptūrų parodų jis yra surengęs Prancūzijoje ir Šveicarijoje. Šio menininko kūryba taip pat buvo eksponuojama Belgijoje, Italijoje, Japonijoje, Meksikoje, Olandijoje, Vokietijoje. Menininkas aktyviai dalyvauja Paryžiaus dailininkų visuomeniniuose judėjimuose, prisideda kuriant jų manifestus, kurių reikšmingiausias „Pasipriešinimo manifestas“, nedviprasmiškai pasisakantis už profesionalumą mene.

Daugelis skulptoriaus kūrinių yra pasklidę po pasaulį. Jų yra įsigiję įvairių šalių kolekcininkai ir prestižiniai muziejai Prancūzijoje, Meksikoje, Italijoje, Šveicarijoje bei Lietuvoje.

Adomas Raudys, nors ir daugelį metų gyvendamas svečiose šalyse, ryšių su Lietuva nenutraukė, čia jis lankėsi pirmaisiais metais po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo. Kelias dešimtis savo skulptūrų, taip pat archyvą Samogits patikėjo saugoti Vilniaus dailės akademijai. Dailininkas Akademijai padovanojo ir dalį Palangos miesto teritorijoje atgautos tėvų žemės – čia turi būti įkurtas Žemaitijos skulptūrų parkas ir suformuota bazė studentų ir profesionalių dailininkų vasaros praktikoms bei dailės plenerams.

„Viso mano kūrybinio gyvenimo siekis – atrasti būdą universaliai jėgai išreikšti. Jėga – svarbiausia sudedamoji visų pasaulio elementų, o ypač – meno kūrinių, dalis“, – taip pats skulptorius įvardijo savo meninę užduotį.

www.ramybesgalerija.lt

  • 2016-04-29
2016-04-29 2016-04-29 Europe/Vilnius Adomo Stanislovo Raudžio-Samogitis paroda „Sugrįžimas į tėviškę“ Minint Paryžiuje gyvenančio skulptoriaus Adomo Stanislovo Raudžio-SAMOGITS 80-mečio sukaktį, „Ramybės“ galerijoje (Vytauto g. 35, Palanga) balandžio 29 d. 17 val. atidaroma paroda SUGRĮŽIMAS Į TĖVIŠKĘ. Atidaryme dalyvaus autorius. Paroda veiks iki gegužės 20 d. Skulptorius gimė Vilimiškės kaime greta... --- //www.palangatic.lt/events-event/id-176/ Ramybės galerija (Vytauto g. 35)
  • Ramybės galerija (Vytauto g. 35)
Kiti kiti renginiai