Sausio
24 d.

Kviečia prancūzų kino festivalis „Žiemos ekranai“


14-asis prancūzų kino festivalis ,,Žiemos ekranai“ kviečia jus pasitikti... naują pradžią. Netgi rengiant pripažinimo sulaukusį festivalį, kuriame, atrodo, viskas jau puikiai sustyguota, svarbia užduotimi išlieka nuolat tobulėti, nebijoti pokyčių bei eiti koja kojon su naujovėmis. Norėdami padovanoti patį geriausią prancūzų kino festivalį, atsinaujiname ir stengiamės dar labiau jį priartinti prie Jūsų. Šiemet festivalis atkeliauja net į dvylika Lietuvos miestų. Kine ,,naujos pradžios“ – dažnai sutinkamas motyvas.

Kartais herojai patys nusprendžia keisti gyvenimą, kartais permainas atneša naujos pažintys, o kartais viską paprasčiausiai sudėlioja likimas. Visai kaip mes patys, pagrindiniai filmų veikėjai neretai atsiduria situacijose, reikalaujančiose keistis, susiimti ar atrasti naujų jėgų. O gal suvokti save, grįžtant prie ištakų, kaip tai daro filmo „Gy“ herojus, atsitiesti po nelaimingo įvykio kaip filmo „Besmegenis“ veikėjai, išsivaduoti nuo priklausomybės kaip „Maldoje“, patirti kardinalius pokyčius lyg filme „Važiuojam, jaunuoliai!“ arba kaip Antuanui iš ,,Pirmakursių“ nertis iš kailio, bandant išlaikyti egzaminą. Visa tai – savotiškos naujos pradžios, iš kurių kine gimsta siužetas, socialinis kontekstas bei charizmatiški, mūsų gyvenimą praturtinantys personažai.

Šiemet kviečiame išvysti dviejų prancūzų kino žvaigždžių retrospektyvas. Pirmoji – režisieriaus Henri-Georges‘o Clouzot, dirbusio su tokiais aktoriais, kaip Yves‘as Montand‘as, Charles‘as Vanel‘is ir Simone Signoret. Kūrėjas filmuose vaizduoja sudėtingą laikmetį ir personažus tuo pačiu meistriškai išlaikydamas įtampą bei įterpdamas netikėtų siužeto vingių. Clouzot yra sukūręs tokius nepamirštamus filmus kaip ,,Atlygis už baimę“ ar ,,Apsėstieji“. Režisieriaus polinkį eksperimentuoti bei naujų rakursų paieškas puikiai vaizduoja dokumentinis filmas, nagrinėjantis jo taip ir nepabaigtą kūrinį ,,Pragaras“.

Pastarajame taip pat išvysime Romy Schneider, kuriai skirta antroji ,,Žiemos ekranų“ retrospektyva. Aktorė gimė ir pirmuosius karjeros žingsnius žengė Vokietijoje. Vėliau karjerą tęsė Prancūzijoje, kurioje tapo kino ikona. Romy Schneider dirbo su garsiausiais praėjusio amžiaus 7-9 dešimtmečių režisieriais, tarp jų ir Claude‘u Sautet, nuo kurio filmų Schneider vardas jau nebeatsiejamas.

Jaunųjų žiūrovų laukia specialūs kino seansai ir renginiai.

Festivalio organizatoriai, Prancūzų institutas Lietuvoje bei visi 14-ųjų ,,Žiemos ekranų“ rėmėjai linki atrasti, o kai kam galbūt nauju žvilgsniu išvysti filmus, aktorius ir jų pasakojamas istorijas. Džiaugiamės atrasdami kiną kartu!

 

Prancūzų institutas Lietuvoje

 

PALANGA

Palangos gintaro muziejus (PGM) / Musee de l’ambre de Palanga (PGM), Vytauto g. 17, pgm.lt

Palangos kurorto muziejus (PKM) / Musee du resort de Palanga (PKM), Birutės al. 34 A, kurortomuziejus.lt

 

02.01 PENKTADIENIS / VENDREDI

17:00 Apsėstieji / Les Diaboliques, 1955, 115’ PGM

 

02.02 ŠEŠTADIENIS / SAMEDI

12:00 Paveikslas / Le Tableau, 2011, 76’ PGM

14:00 Luna / Luna, 2017, 93’ PGM

 

02.03 SEKMADIENIS / DIMANCHE

12:00 Luizės žiema / Louise en hiver, 2016, 75’ PGM

14:00 Sezaras ir Rozali / Cesar et Rosalie, 1972, 110’ PGM

 

02.06 TREČIADIENIS / MERCREDI

17:00 Luna / Luna, 2017, 93’ PKM

 

02.07 KETVIRTADIENIS / JEUDI

17:00 Žmogžudys gyvena dvidešimt pirmajame name / L’assassin habite au 21, 1942, 84’ PKM

 

02.08 PENKTADIENIS / VENDREDI

17:00 Henri-Georges’o Clouzot „Pragaras“ / L’Enfer de Henri-Georges Clouzot, 2009, 94’ PKM

 

LUNA

LUNA

Režisierius/Realisation Elsa Diringer

Vaidina/Avec Laetitia Clement, Rod Paradot

Drama/Drame

Orginalo kalba prancūzų/VO francais

Subtitrai lietuvių ir anglų kalbomis/Sous-titres lituanien et anglais

2017, 93 min.

Prancūzija/France

N-16

Luna dirba daržovių ūkyje netoli Montpeljė. Ši šelmiška gražuolė mėgaujasi iš pažiūros puikiu gyvenimu. Dėl savo mylimojo Rubeno ji padarytų viską. Per Rubeno gimtadienį jis, Luna ir būrys draugų prisigeria ir sunkiai sužaloja niekuo dėtą jaunuolį. Po kelių savaičių šis vaikinas netikėtai tampa Lunos gyvenimo dalimi.

Mergina pasimetusi, nes jaunuolis jos neatsimena. Ar Luna paklausys sąžinės balso ir priims teisingą sprendimą?

Elsa Diringer – režisierė ir scenaristė, trumpametražių filmų kūrėja. „Luna“ – pirmasis Diringer režisuotas ilgametražis filmas. Sietlo kino festivalyje „Luna“ buvo nominuotas „Didžiajam žiuri“ ir „Jaunosios žiuri“ apdovanojimams kaip geriausias festivalio filmas.

 

HENRI-GEORGES’O FILMŲ RETROSPEKTYVA

RETROSPECTIVE HENRI-GEORGES CLOUZOT

 

Henri-Georges’as Clouzot – legendinis prancūzų režisierius ir scenarijaus autorius. Jis tikrastrilerio žanro ir įtampos kūrimo meistras. Jo kūryba nuo seno lyginama su Alfred’o Hitchcock’o filmais.

Clouzot labai gerbė Hitchcock’ą, todėl vertino šiuos sugretinimus. Clouzot filmai pelnė apdovanojimus prestižiniuose Kanų, Berlyno, Venecijos ir kituose kino festivaliuose. Režisierius puikiai žinomas ne tik Prancūzijoje, bet ir visame pasaulyje, jo kūryba dažnai atsiduria geriausių filmų sąrašuose.

 

 

 ŽMOGŽUDYS GYVENA DVIDEŠIMT PIRMAJAME NAME

L’ASSASSIN HABITE AU 21

 

Režisierius/Realisation Henri-Georges Clouzot

Vaidina/Avec Pierre Fresnay, Suzy Delair, Jean Tissier

Kriminalinis/Policier

Orginalo kalba prancūzų/VO francais

Subtitrai lietuvių ir anglų kalbomis/Sous-titres lituanien et anglais

1942, 84 min.

Prancūzija/France

N-13

Siautėja žudikas maniakas, prie visų savo aukų jis palieka vizitinę kortelę su užrašu „P. Duranas“. Žudiko pėdsakai komisarą Vensą nuveda į svečių namus Monmartre. Apsimetęs kunigu, komisaras apsistoja šiame name ir turi išsiaiškinti, kuris jo gyventojas yra žudikas...

Filmas „Žmogžudys gyvena dvidešimt pirmajame name“ sulaukė didelio populiarumo Prancūzijoje ir buvo gerai įvertintas kritikų. Pagrindinio vaidmens atlikėja Suzy Delair buvo ilgametė režisieriaus mylimoji. Kaip ir jos kolega, taip pat garsus aktorius Pierre’as Fresnay, su Clouzot ji dirbo trijuose filmuose. Aktorė taip pat yra dirbusi su legendiniais režisieriais Marcel’iu Carne, Luchino’u Visconti ir Rene Clement’u. Pierre’as Fresnay yra pelnęs apdovanojimų įvairiuose kino festivaliuose ir netgi vaidino Alfred’o Hitchcock’o filme.

Suzy Delair neseniai atšventė savo 101-ąjį gimtadienį.

 

APSĖSTIEJI

LES DIABOLIQUES

 

Režisierius/Realisation Henri-Georges Clouzot

Vaidina/Avec Simone Signoret, Vera Clouzot, Paul Meurisse

Siaubo/Horreur

Orginalo kalba prancūzų/VO francais

Subtitrai lietuvių ir anglų kalbomis/Sous-titres lituanien et anglais

1955, 115 min.

Prancūzija/France

N-13

Sakoma, kad Alfred’as Hitchcock’as taip pat siekė nusipirkti Boileau-Narcejaco romano „Ta, kurios nebebuvo“ ekranizacijos teises, bet Henri-Georges’as Clouzot jį aplenkė. Filmo veiksmas vyksta pensionate, kurio direktorius Mišelis terorizuoja žmoną ir engia meilužę. Abi moterys susimokiusios nužudo Mišelį, bet netikėtai jo lavonas dingsta. Po kelerių metų filmui kraupumo ir populiarumo pridėjo režisieriaus žmonos Veros Clouzot mirtis (ją, kaip ir filme jos suvaidintą direktoriaus žmoną, ištiko širdies smūgis).

 

PROGRAMA ROMY SCHNEIDER

PROGRAMME EN HOMMAGE A ROMY SCHNEIDER

 

Romy Schneider – austrų kilmės aktorė, labiausiai išgarsėjusi Prancūzijoje. Jos kūryba įvertinta gausybe apdovanojimų, tarp jų – ir dvi prestižinės „Cezario“ statulėlės. Nors Romy Schneider mirė gana jauna, ji spėjo sukurti nemažai įsimintinų vaidmenų. Pasaulyje aktorė labiausiai žinoma už vaidmenį filme „Baseinas“, kuriame ji dirbo kartu su savo buvusiu mylimuoju Alain’u Delon’u. Kino kritikai beveik vienareikšmiškai sutaria, kad geriausi Schneider vaidmenys buvo sukurti režisieriaus Claude’o Sautet filmuose. Su šiuo režisieriumi aktorė dirbo net penkiuose filmuose. Festivalyje išvysite tris labiausiai pripažintus Sautet darbus, kuriuose vaidino Romy Schneider.

 

SEZARAS IR ROZALI

CESAR ET ROSALIE

 

Režisierius/Realisation Claude Sautet

Vaidina/Avec Yves Montand, Romy Schneider, Sami Frey

Ramantinė drama/Drame romantique

Orginalo kalba prancūzų/VO francais

Subtitrai lietuvių ir anglų kalbomis/Sous-titres lituanien et anglais

1972, 110 min.

Prancūzija/France

N-13

Sezaras – savimi pasitikintis energingas vyras. Jis dirba metalo laužo viršininku ir nestokoja pinigų. Rozali – Sezaro mergina. Judviejų idilę sujaukia menininkas Davidas, buvęs Rozali mylimasis. Rozali ir Davidas tebemyli vienas kitą. Du vyrai varžosi dėl tos pačios moters meilės, ši kova netikėtai juos suartina...

Už vaidmenį filme „Sezaras ir Rozali“ Yves’as Montand’as gavo prestižinį „David di Donatello“ apdovanojimą, kuris Italijoje prilygsta „Oskaro“ apdovanojimui. Aktorius Sami Frey’us yra dirbęs su tokiais režisieriais, kaip Jean’as Luc’as Godard’as, Agnes Varda ir Henri-George’as Clouzot. Filme vaizduojamus piešinius sukūrė garsūs menininkai, komiksų kūrėjai Jean’as-Marc’as Laureau ir Claude’as Poppe.

 

HENRI-GEORGES’O CLOUZOT „PRAGARAS“

L’ENFER D’HENRI-GEORGES CLOUZOT

 

Režisierius/Realisation Serge Bromberg, Ruxandra Medrea

Vaidina/Avec Romy Schneider, Serge Reggiani, Berenice Bejo, Jacques Gamblin

Dokumentinis/Documentaire

Orginalo kalba prancūzų/VO francais

Subtitrai lietuvių ir anglų kalbomis/Sous-titres lituanien et anglais

2009, 94 min.

Prancūzija/France

N-13

1964-aisiais režisierius Henri-Georges’as Clouzot vaidinti savo filme „Pragaras“ pakviečia garsius aktorius Romy Schneider ir Serge’ą Reggiani. Filmo biudžetas neribotas, bet režisieriaus sumanymas neaiškus ir paslaptingas. „Pragaras“ turėjo būti didelis įvykis kino pasaulyje, bet po trijų savaičių filmavimas buvo nutrauktas, o filmuota medžiaga taip ir neišvydo dienos šviesos.

Pusę šimtmečio dulkėję filmo kadrai buvo atrasti iš naujo, įamžinti stulbinantys vaizdai pranoko netgi paties Clouzot lūkesčius. Juose užfiksuota tamsi asmeniška režisieriaus vizija. „Pragaras“ – istorija apie pavydą ir beprotybę, niūri kaip ir prakeiksmas, lydėjęs visą filmavimo procesą. Nagrinėdami šiuos kadrus ir jų užkulisius, nemažai sužinome ir apie Henri-Georges’ą Clouzot – genialų režisierių, turėjusį visišką kūrybinę laisvę, kuri, galbūt, prisidėjo prie tragiško „Pragaro“ likimo.

Romy Schneider dar niekada nebuvo tokia graži ir kvapą gniaužianti, kaip šiame filme. Joks kūrėjas nebuvo taip susiliejęs su savo sukurtais veikėjais, kaip Clouzot „Pragare“.

Šiame dokumentiniame filme iš naujo surinkti „Pragaro“ kadrai, papasakotos nutrūkusio filmavimo aplinkybės ir pagaliau atskleista Clouzot vizija.

 

PROGRAMA VAIKAMS

PROGRAMME AU JEUNE PUBLIC

PAVEIKSLAS

LE TABLEAU

 

Režisierius/Realisation Jean-Francois Laguionie

Įgarsina/Avec Jean Barney, Chloe Berthier

Animacinė nuotykių drama/Animation, aventure, drame

Orginalo kalba prancūzų/VO francais

Subtitrai lietuvių ir anglų kalbomis /Sous-titres lituanien et anglais

2011, 76 min.

Prancūzija/France

N-7

Kas nutinka, kai dėl neaiškių priežasčių Dailininkas neužbaigia savo paveikslo? Paveiksle gyvena trijų rūšių veikėjai: visiškai nupiešti Tupenai, ne iki galo nuspalvinti Pafenai ir tik eskizais likę Riofai. Tupenai save laiko viršiausiais. Jie guja iš pilies Pafenus ir suiminėja Riofus. Ramo, Lola ir Plunksna tikisi, kad užbaigdamas paveikslą, Dailininkas galėtų atstatyti taiką jų pasaulyje, todėl išsiruošia jo ieškoti. Kelionėje iškyla daug klausimų: kas atsitiko Dailininkui? Kodėl jis juos apleido? Kodėl jis niokoja savo paveikslus?

Jean’as-Francois’as Laguionie yra pripažintas animacinių filmų kūrėjas. „Paveikslas“ – ketvirtasis Laguionie ilgametražis animacinis filmas. Filmo stilių įkvėpė trečiojo XX amžiaus dešimtmečio tapytojai – Matisas, Pikaso, Modiljanis ir kiti. „Paveikslas“ kino festivaliuose buvo įvertintas ne tik už animaciją, bet ir už garso takelį.

 

LUIZĖS ŽIEMA

LOUISE EN HIVER

Režisierius/Realisation Jean-Francois Laguionie

Įgarsina/Avec Dominique Frot, Jean-Francois Laguionie

Animacinė drama/Animation, drame

Orginalo kalba prancūzų/VO francais

Subtitrai lietuvių ir anglų kalbomis/Sous-titres lituanien et anglais

2016, 75 min.

Prancūzija/France

N-7

Kurortiniame miestelyje Bilingene vargšė Luizė pavėluoja į paskutinį vasaros sezono traukinį. Aplinkui nė gyvos dvasios. Oras staiga subjūra, prasideda potvynis ir bangos užlieja miestelį. Dingsta elektra, nebeveikia telefonai, namuose darosi pavojinga. Net Robinzonas Kruzas turėjo daugiau šansų išgyventi negyvenamoje saloje, nei ši trapi senutė, likusi vienui viena apleistame miestelyje. Ji gali neišgyventi žiemos. Bet Luizė neišsigąsta. Ji gamtoje susiranda maisto, pasistato pastogę ir neblogai jaučiasi viena. Ryškūs jaunystės prisiminimai senutei atstoja nuotykius.

„Luizės žiema“ – penktasis ir kol kas naujausias Jean’o-Francois’o Laguionie ilgametražis kūrinys, tačiau gali būti, kad šiuo metu jo kuriamas filmas „Princo kelionė“ pasirodys jau šiais metais. Kritikas Jordan’as Mintzer’is teigia, kad „Luizės žiema“ patiks žiūrovams, kurie iš animacinio filmo tikisi kažko daugiau, nei veiksmo scenos ir juoko. Kaip ir dauguma Laguionie darbų, „Luizės žiema“ sulaukė pripažinimo tarptautiniuose kino festivaliuose.