Sausio
27 d.

Palangos turizmo informacijos centras parengė unikalų leidinį-maršrutą apie žydų paveldą


Sausio 27 dieną pasaulis mini Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną. Maršrutu „Žydų paveldo pėdsakais Palangoje“ siekiama prisidėti prie žydų kultūros paveldo išsaugojimo ir viešinimo.

Lietuvoje nerasime miesto ar miestelio be žydų kultūros ženklų. Palangoje žydai gyveno nuo XV a. antrosios pusės. 1487 m. Palangoje jau veikė žydų laidojimo brolija Chevra Kadiša, todėl šis faktas leidžia teigti, kad miestelyje jau buvo žydų bendruomenė. XVII a. žydai sudarė nemažą Palangos gyventojų dalį, jie savo darbais stengėsi nedidelę gyvenvietę paversti klestinčiu miestu.

Palangos žydų bendruomenės istorijos tematika susilaukė nedaug specialistų tyrinėjimų ir sistemingai vis dar nėra išnagrinėta. Maršrutas „Žydų paveldo pėdsakais Palangoje“ supažindins Jus su žydų istorija ir kultūra. Aplankysite išlikusius ir menamus pastatus bei vietas, kurios liudija Palangos žydų bendruomenės gyvenimą. Taip pat aplankysite atmintinas žydų vietas ir kitus objektus. Tad šiame leidinyje, parengtame naudojant įvairią autentiškų šaltinių medžiagą, pateikiami mažiau žinomi Palangos žydų istorijos raidos bruožai ir faktai.

Leidinį parengė Palangos turizmo informacijos centro vadybininkas Mindaugas Surblys. Maršrutą sudaro 14 objektų, išsidėsčiusių Palangos miesto savivaldybės teritorijoje bei pateikiama informacija apie 10 buvusių gintaro dirbtuvių ir parduotuvių. Leidinys išleistas keturiomis kalbomis – lietuvių, anglų, rusų bei lenkų. Ateityje planuojama išleisti ir hebrajų kalba. Leidinys bus įdomus visiems, norintiems giliau pažinti Palangos žydų istoriją ir kultūrą, o ypač turistams iš Izraelio. Lietuvos statistikos departamento duomenims per 2016 metus Palangoje viešėjo 451 turistas iš Izraelio, jie čia praleido 1476 naktis.

Svarbu tai, kad 2017 m. vasario 17 d. Palanga bei Izraelio pajūrio kurortas Elatas oficialiai tapo miestais-partneriais. Miestų draugystės ir bendradarbiavimo sutartį pasirašė Palangos meras Šarūnas Vaitkus ir Elato meras Meir Itzhak Halevi. Draugystė su Izraelio kurortu Elatu Palangai yra labai svarbi, juo labiau, kad žydų ir lietuvių tautas vienija istorija, o Palangoje gyvenusi gausi žydų bendruomenė buvo viena iš miesto ekonomikos variklių.

Maršrutas rengtas, bendradarbiaujant su Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės nariais, Palangos miesto savivaldybe, Palangos miesto savivaldybės viešąja biblioteka, Palangos kurorto muziejumi, Klaipėdos universiteto Baltijos regiono ir istorijos archeologijos institutu (BRIAI), Palangos gintaro ir Kretingos muziejais.

Leidinį galima įsigyti nemokamai Palangos turizmo informacijos centre (Vytauto g. 94).

Palangos turizmo informacijos centro inf.

 

Palangos žydų žudynių vieta ir kapas Kunigiškių miške. Nuotrauka Mindaugo Surblio